Bölcs és példamutató lépés egy közintézménytől, amikor digitalizálja archívumát és közkinccsé teszi. A Fővárosi Levéltár Klösz György több mint 1500 fotóját bocsátotta a Fortepan rendelkezésére, hogy bárki számára megtekinthetővé váljon. Valljuk be: Klösz nélkül fogalmunk sem lenne, hogy milyen volt Budapest 120 évvel ezelőtt.

 


Klösz György német gyógyszerészből lett a legnagyobb magyar városfotográfus, akinek budapesti karrierje éppen egyidős a kiegyezéssel. Mai ésszel szinte felfoghatatlan, hogy milyen mennyiségű középület és magánpalota, tér, út és városnegyed épült fel néhány évtized alatt, példamutató igényességgel és minőségben. Ki tudja, ha nem érkezik a legjobb időben egy hihetetlenül tudatos üzletember Klösz személyében, mennyi marad meg a századforduló Budapestjéből: monopóliumokat szerzett, intézményi megrendeléseket teljesített, nem véletlen, hogy egyre nagyobb műteremben egyre nagyobb csapattal tudott dolgozni. Kastély-sorozata az 1900-as párizsi világkiállításra készült, ennek darabjai most a Fortepan oldalán is láthatók, külsőkkel és belsőkkel, parkokkal és enteriőrökkel. (Hamarosan az ezer kastély országából az ezer laktanya országa lett – mármint abból, ami Trianon után itt maradt…)

Láthatjuk, hogy milyen volt a mai Deák, Kálvin, Szabadság, Vörösmarty vagy a Blaha Lujza tér régen, a Naphegy, a Duna-korzó és a Vérmező, dugó nélkül, néhány járókelővel. Klösz végigfotózta a nagy kiállításokat (a műiparit és a millenniumit), többnyire a személyzettel együtt, és persze ott a korabeli romkocsma-negyed, mely Ős-Budavára névre hallgatott, ki tudja, miért. Ha Klösz nem készít sorozatot a különös díszletmulatóról, mára hírmondója sem marad, miként az egykori lágymányosi mini-Konstantinápolynak…

Illusztrációk:
"Millenniumi kiállítás: Az Ős-Budavára mulatókomplexum Nagykávéháza. A felvétel 1896-ban készült." Fortepan / Budapest Főváros Levéltára

"Aquincum Óbudán. A felvétel 1890. után készült." Fortepan / Budapest Főváros Levéltára

"A Margithíd budai hídfője. A felvétel 1890. után készült." Fortepan / Budapest Főváros Levéltára

 "Andrássy út az Oktogonnál. A felvétel 1880-1890 között készült." Fortepan / Budapest Főváros Levéltára